Gościnność
Charyzmat naszego Zakonu
nazywany jest tradycyjnie
charyzmatem
szpitalnym („gościnnym”).
Obecnie termin ten nie tylko nie utracił swojej wymowy, ale jak zauważa to wielu autorów stanowi dzisiaj podstawową kategorię pojęciową nowej moralności.
Co to jest gościnność?
Pod słowem gościnność kryje się zespół relacji, jakie zachodzą między gościem a osobą, która go podejmuje. Podstawową cechą gościnności jest podjęcie drugiej osoby przez gospodarza i uznanie jej za gościa, ale sytuacja tego rodzaju posiada pewne szczególne cechy:
- Gościnność ma wymiar powszechny w tym sensie, że zawsze i wszędzie może zaistnieć. Gościem może być każdy człowiek. Przyjęcie tego założenia prowadzi nas do istotnego spostrzeżenia, jakim jest uznanie wszystkich ludzi za teoretycznych gości …
- Gościnność świadczy o wysokim poczuciu moralności i polityki. Z tego powodu gościnność ma istotny wymiar etyczny i polityczny: podejmujemy cudzoziemca, członka innej grupy, kogoś, kto nie jest „nasz”. Okazując gościnność uznajemy i akceptujemy fakt „odmienności” drugich.
- Gościnność jest sytuacją, która w każdej chwili może stać się świętą. Dla wielu ludów każdy gość jako „inny” spowity jest w tajemnicę. Często przybysz bywa otoczony aureolą świętości, bo może tym gościem jest Bóg? Temat goszczenia bogów pojawia się wielokrotnie w mitologii greckiej, Biblii oraz tradycji wielu kultur.
- Gościna jest wydarzeniem. Nieoczekiwanym i nieprzewidywalnym. Nie wiemy, kiedy nastąpi, ani kto będzie naszym gościem. Gospodarz musi być zawsze gotowy, ponieważ gość może się pojawić w najbardziej niespodziewanym momencie.
- Każde spotkanie z gościem jest jedyne w swoim rodzaju, ponieważ jest to spotkanie z konkretną osobą.
(Zaczerpnięte z książki “REALIZACJA CHARYZMATU SZPITALNEGO NA WZÓR ŚW. JANA BOŻEGO”)
Wartości Zakonu
-
Szpitalnictwo jest nasza główną wartością, która wyraża sie i konkretyzuje w czterech innych wartościach tj. jakość, szacunek, odpowiedzialność i duchowość.
-
JAKOŚĆ
doskonałość, profesjonalizm, integralna opieka, wrażliwość na nowe potrzeby, model jedności z naszymi współpracownikami, model opieki św. Jana Bożego, przyjazne struktury architektoniczne i ich wyposażenie, współpraca z innymi
-
SZACUNEK
szacunek dla innych, człowieczeństwo, wymiar człowieczeństwa, odpowiedzialność wobec naszych współpracowników, zrozumienie, wizja holistyczna, promocja społeczna, zaangażowanie rodziny
-
ODPOWIEDZIALNOŚĆ
wierność wartościom Jana Bożego i Zakonu, etyka (bioetyka, etyka społeczna, etyka zarządzania), ochrona środowiska, odpowiedzialność społeczna (dla Europejczyków: Unia Europejska), zrównoważenie, sprawiedliwość, sprawiedliwa dystrybucja zasobów
-
DUCHOWOŚĆ
duszpasterstwo, ewangelizacja, opieka duchowa dla wyznawców innych religii, ekumenizm, współpraca z parafiami i diecezjami, inne wyznania