3. tydzień Kapituły Generalnej
Strategiczna refleksja wokół pięciu kluczowych tematów.
Podobnie jak w poprzednich tygodniach, dzień był zorganizowany wokół grup roboczych skupionych na pięciu kluczowych tematach: zarządzanie, „duchowa światowość”; formacja braci, ich specyficzna rola i opieka nad starszymi braćmi. Popołudniowa sesja plenarna pozwoliła uczestnikom zebrać spostrzeżenia i zaangażować się w dyskusje na każdy z tych tematów.
Zdjęcia z tego dnia można znaleźć tutaj.
Zarządzanie: znalezienie rozwiązań zapewniających zrównoważony rozwój dzieł apostolskich.
Jeśli chodzi o zarządzanie, celem jest zapewnienie ciągłości ośrodków św. Jana Bożego pomimo zmniejszającej się liczby braci. Brat Joseph Smith, z prowincji Oceanii, który doświadczył fuzji kilku prowincji około piętnaście lat temu, podzielił się swoim doświadczeniem.
“Chcieliśmy dostosować nasze struktury do lokalnych realiów, zwłaszcza poprzez tworzenie partnerstw z diecezjami i prowincjami i sąsiednimi kongregacjami, aby zachować naszą tożsamość pomimo spadku liczby braci. “Chociaż ta zmiana wymagała rezygnacji z niektórych ośrodków, pozwoliło to ośrodkom na utrzymanie i pogłębienie ich misji szpitalnictwa.”
„Duchowa światowość": wezwanie do rozeznania
Innym ważnym tematem dyskusji była „duchowa światowość”; zainspirowana przez papieża Franciszka, adhortacja apostolska Evangelii Gaudium i inne niedawne teksty, które opisują duchową światowość jako „najgorsze zło dla Kościoła”. Bracia dyskutowali o tym, jak utrzymać swoje powołanie skoncentrowane na wartościach ewangelicznych, unikając zewnętrznych wpływów, które mogłyby odwrócić ich uwagę od priorytetów i misji szpitalniczej. Dla brata Donatusa Forkana, „jest to jeden z najważniejszych tematów, które omówimy podczas tej kapituły. W naszym hybrydowym środowisku pracy musimy kłaść nacisk na naszą własną formację, zwłaszcza na formację młodszych braci, abyśmy postrzegali naszą misję przede wszystkim jako misję w stylu św. Jana Bożego a nie tylko zawodową.”
Rola braci
Powołanie brata w jego posłudze najbardziej bezbronnym, jego rola w zarządzaniu dziełami oraz jego życie duchowe lub braterskie były w centrum dyskusji, które miały miejsce później. „Istnieje potrzeba całkowitego przemyślenia wszystkich tych aspektów, aby każdy brat mógł żyć swoim powołaniem z radością i przekonaniem” - podkreślił brat Emilien. „Musimy poprzez ponowne odkrycie i ucieleśnienie naszego powołania, tchnąć nowe życie w nasze motto: 'Przez ciało do duszy'. Aby to osiągnąć, musimy słuchać, towarzyszyć, współpracować, szkolić się i być szkoleni”.
W kierunku wspólnej deklaracji: kładąc podwaliny pod ujednolicone przesłanie
Oprócz tych dyskusji tematycznych, zespół czterech braci i jednego współpracownika otrzymał zadanie zsyntetyzowania pracy poprzednich dwóch tygodni ze współpracownikami we wspólne przesłanie. To przesłanie, które musi odzwierciedlać aspiracje i kierunki Kapituły Generalnej, będzie służyć jako linia przewodnia dla całego Zakonu w nadchodzących latach. Takie podejście ilustruje znaczenie jednolitej wizji pomimo różnorodności sytuacji lokalnych i podkreśla pragnienie Zakonu Szpitalnego, aby dostosować się do współczesnych wyzwań, nie tracąc przy tym z oczu swoich duchowych korzeni.
Dyskusje i refleksje będą kontynuowane do środy w duchu modlitwy i rozeznania, w celu wytyczenia pełnej nadziei ścieżki na nadchodzące lata.